Medlemsföreningar

33 föreningar i länets Funktionsrätt

Vi hjälper dig så klart att få kontakt med den förening du söker.
Här är kontaktpersoner i varje medlemsförening.

AfasiAfasiföreningen Kalmar län
Elsiv Karlsson 
tel: 0480-863 17

Eva-Lena Fungmark 
tel: 0702-395991

Afasiföreningen i Kalmar med omnejd
Elsiv Karlsson 
tel:0480-863 17

Ia Andersson 
tel: 0480-282 11

Hemsida: Afasiföreningen Kalmar

Afasiföreningen i Västervik med omnejd
Eva-Lena Fungmark tel: 0702-395991
Astma-AllergiAstma- och Allergiföreningen i Kalmar län
Inger Gustafsson
tel: 0480-231 55

Astma-Allergiföreningen i Västervik med omnejd
Clearry Ruisla 
tel: 0490-19611, 0768-31 96 87
Hemsida: Astma- och Allergiföreningen i Kalmar län
AttentionFörbundet för neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF)
Nils Torstensson 
tel: 0708-32 44 49
e-post: attentionkalmar@hotmail.com
Hemsida: www.attention-kalmar.se
Autism- och AspergerföreningenAutism- och Aspergerföreningen i Kalmar län
Eva Zryd
tel: 0490-210 15
mobil:0708-72 10 15
e-post: eva.zryd@telia.com
Hemsida: www.autism.se/kalmar
BCFBröstcancerföreningen, Solvändan, Kalmar län
Birgitta Borg Olsson
tel: 0730-47 32 63
e-post: bcf.solvandan@gmail.com
FBISFörbundet för Blödarsjuka sydöstra regionsförening
Anna Christensson
tel: 073-42 25 401
e-post: anna.ch8004@gmail.com
FSDBÖst, Förbundet Sveriges dövblinda
Ann-Louise Sundin
tel: 0706-11 33 73
e-post: louise.sundin@telia.com
FEBElöverkänsligas förening i Kalmar län
Gunilla Oscarsson Nyberg
tel: 0490-620 60
e-post: g.nybergoscarsson@gmail.com
FMLSFörbundet mot läs- och skrivsvårigheter i Kalmar län
Christopher Harrysson
tel: 073-986 93 32
Kalmar läns FUBFörbundet för barn, unga och vuxna med utvecklingsstörning
FUB kansli, Christina Jonsson, 
tel: 0480-164 25
e-post: fubkalmarlan@fsokalmarlan.se
hemsida: www.fub.se

Nils-Eric Karlsson 
tel: 0481-162 40, 0706-942073
e-post: karlsson.048116240@telia.com

Kalmarbygdens FUB
Kikki Eriksson Holm 
tel: 0480-220 27, 0733-44 71 63
e-post: kikki.eriksson@spray.se

Nybro-Emmaboda FUB
Nils-Eric Karlsson tel: 0481-162 40,
0706-94 20 73 
e-post: karlsson.048116240@telia.com

Vimmerby-Hultsfred FUB
Christina Åkerlund tel: 0768-013721
e-post:christina.tornlof@hotmail.se
HjärnkraftHjärnskadeförbundet Hjärnkraft i Kalmar län
Kansliet, Monica Roske
tel: 0480-292 84
e-post: hjarnkraftikalmar@fsokalmarlan.se

Birgitta Rolfsdotter
tel: 0485-404 99, 0705-69 85 16
e-post: birgittarolfsdotter@gmail.com
Hemsida: www.kalmar.hjarnkraft.nu
HJBFHjärtebarnsföreningen Öst
Karin Ivarsson
mobil: 0709-94 92 46
e-post: karin.ivarsson@hjartebarn.org
HLLHjärt- och Lungsjukas länsförening
Per-Olof Rossberg 
tel: 0480-323 11, 0702-38 95 54
e-post: familjenrossberg@gmail.com

Hjärt- och Lungsjukas förening, Kalmar kommun
Per-Olof Rossberg 
tel: 0480-323 11, 0702-38 95 54
e-post: familjenrossberg@gmail.com

Hjärt-och Lungsjukas förening, Hultfreds kommun
Ulla-Britt Hofvergård 
tel: 0495-400 62, 0730-42 88 37
e-post: hofvergård.u@telia.com
HRFHörselskadades Distrikt, Kalmar län
Maria Johansson
tel: 0499-222 73, 0768-46 69 12
e-post:maria_johansson_60@hotmail.com

Hörselskadades förening i Kalmar
Åke Ring 
tel: 0705-42 41 26
e-post: kering329@gmail.com

Hörselskadades förening i Oskarshamn
Bo Grönfeldt 
tel: 0491-176 75
e-post: bo.gronfeldt@telia.com

Hörselskadades förening i Vimmerby/Hultsfred
Britt-Marie Pettersson 
tel: 0492-600 24
e-post: bmp@swipnet.se

Hörselskadades förening i Västervik
Elisabeth Andersson 
tel: 0490-148 95, 0707-67 48 76
ILCOTarm- uro- och stomiförbundet Kalmar länsförening
Britt-Louise Rolandsson 
tel: 0499-231 55, 0730-66 90 43
e-post: kalmar@ilco.nu
KLDFKalmar Läns Dövas förening
Ann- Charlotte Johansson 
tel: 0471-400 80, 0703-96 42 72
e-post: annbroakulla@gmail.com
MCHF  NeuroförbundetSydöstra Mun- och Halscancerföreningen i Kalmar län
Börje Adolfsson 
tel: 0142-160 06, 0705-20 47 62
e-post: borlis@spray.se

Neuroförbundet Kalmar län
Monica Brinkenfeldt 
tel: 0485-394 84, 0704-91 71 97
e-post:brinken@live.se

Kerstin Johansson
tel: 0706-093490
e-post:kaj2410@hotmail.com

Neuroförbundet Kalmar
Krister Ekström 
tel: 0480-42 23 70, 0708-92 23 70
e-post: krister.h.ekstrom@gmail.com

Neuroförbundet Västervik
Hans Tedesjö tel: 0490-145 87
e-post: hans.tedesjo@telia.com
NfSSKalmar läns Njurförening
Rose Marie Arnviken Litbo 
tel: 0737759796
e-post: mia@litbo.org
PARKINSONParkinsonföreningen i Kalmar län
Anne Johansson 
tel: 0480-47 31 49, 0707-34 29 45
e-post: anne53@live.se
PSOPsoriasisförbundet i Kalmar län
Ing-Britt Krantz 
tel: 0491-175 76, 0706-23 18 87
e-post: ing-britt.krantz@telia.com
RBURörelsehindrade barn och ungdomar i Kalmar län
Lars Johansson 
tel: 0492-156 24, 0702-12 40 43
e-post: larspetrus@telia.com
RfCFCystisk Fibros i Kalmar län
Sofia Hjelm 
tel: 0730-596480
e-post: shjelm93@gmail.com
RMTRiksförbundet för Mag- och Tarmsjuka i Kalmar län
Suzanne Rundström 
tel: 0481-150 87, 0708-61 92 27
e-post: suzanne rundström@hotmail.com

Ann Ljungberg 
tel: 0480-859 96, 0737-78 20 04
e-post: ann.ljungberg@netatonce.net
Hemsida: www.magotarm.se/kalmar
RSMHRiksförbundet för Social och mental hälsa i Kalmar län

Vimmerby:
Lennart Höglund 
tel: 0492-500 40
e-post: strandgarden@telia.com
RTPRiksförbundet för Trafik- och Polioskadade i Kalmar län
Christina Karlsson 
tel: 0491-320 22
e-post: christinakarlsson90@gmail.com

Bernt Karlsson 
tel: 0491-320 22, 0706-51 21 25
e-post: k.bernt@telia.com

RTP, Norra Kalmar läns lokalavd.
Bernt Karlsson 
tel: 0491-320 22, 0706-51 21 25
e-post: k.bernt@telia.com

RTP, Södra Kalmar läns lokalavd.
Johnny Lindersson 
tel: 0485-308 75, 0705-16 11 84
e-post: axjol@telia.com
SCFCeliakiföreningen i Kalmar län
Hemsida: www.celiaki.se
e-post: kalmar@celiaki.se
SDLKCeliakiföreningen i Kalmar län
Hemsida: www.celiaki.se
e-post: kalmar@celiaki.se
SEF Svenska epilepsiförbundet i Kalmar län
Bengt-Olof Davidsson
tel: 0499-400 43
e-post: bengedavidsson@hotmail.com

Epilepsiföreningen i Kalmar med omnejd
Arne Hertzberg 
tel: 0480-275 99, 0706-5302 01
e-post: arne@hertzberg.se
STROKEStrokeföreningen i Kalmar län
Lena Hackell tel: 0491-817 51
e-post: lena@hackell.se

Strokeföreningen i Kalmar
Ronald Rosengren 
tel: 070-5507494
e-post: ronald50@telia.com

Strokeföreningen i Oskarshamn med omnejd
Lena Hackell 
tel: 0491-817 51
e-post: lena@hackell.se
TfTandvårdskadeförbundet Kalmar län
Lars Adolfsson 
tel: 0490-135 75, 0702-99 35 71
e-post: toyotabast@hotmail.com

Tandvårdskadeförbundet Kalmar
Siv Karlsson 
tel: 0480-229 59
e-post: hemavan@spray.se
VISVuxendöva i Sverige Kalmar län
Christer Andersson 
tel: 073-953 00 21
e-post: christer.larsg.andersson@gmail.com
ÅSSÅngestsyndromsällskapet Kalmar län
Ludvig Hasselbom 
tel: 0485-422 40
e-post: ludvig.hasselbom@spray.se